The Internet Off-Broadway Database
Search for:  
Category:
  Follow The Lucille Lortel Awards and stay connected with upcoming events.

© 2011 The Lucille Lortel Awards.
All Rights Reserved.



Previous Multiple


Previous Nominees and Recipients

Multiple Lucille Lortel Awards Recipients

 

   

The Public Theater (11 awards)

2015

Outstanding Musical, Hamilton

 

2015

Outstanding Solo Show, Josephine and I

 

2014

Outstanding Musical, Fun Home

 

2011

Outstanding Musical, Bloody Bloody Andrew Jackson

 

2011

Outstanding Alternative Theatrical Experience, Gatz

 

2007

Outstanding Play, Stuff Happens

 

2004

Outstanding Body Of Work

 

2004

Outstanding Musical, Caroline, or Change

 

2003

Outstanding Play, Take Me Out

 

2002

Unique Theatrical Experience, Elaine Stritch at Liberty

 

1994

Outstanding Musical, Wings

 

 

 

Signature Theatre (9 awards)

2014

Outstanding Play, The Open House

 

2013

Outstanding Alternative Theatrical Experience,
Old Hats

 

2013

Outstanding Revival, The Piano Lesson

 

2011

Outstanding Revival, Angels in America: A Gay Fantasia on National Themes/Part 1: Millennium Approaches, Part 2: Perestroika

 

2010

Outstanding Play, The Orphans' Home Cycle

 

2007

Outstanding Revival, Two Trains Running

 

2006

Outstanding Revival, The Trip To Bountiful

 

2003

Outstanding Revival, Fifth of July

 

1995

Body of Work

 

 

 

Manhattan Theatre Club (8 awards)

2009

Outstanding Solo Show,Humor Abuse

 

2009

Outstanding Play,Ruined

 

2005

Outstanding Play,Doubt

 

2001

Outstanding Play,Proof

 

1992

Outstanding Play,Lips Together, Teeth Apart

 

1992

Outstanding Revival, Boesman and Lena

 

1991

Outstanding Play,Aristocrats

 

1987

Outstanding Body of Work

 

 

 

New York Theatre Workshop (6 awards)

2012

Outstanding Solo Show, An Iliad

 

2011

Outstanding Musical, Once

 

2008

Unique Theatrical Experience, Horizon

 

2006

Outstanding Musical, The Seven

 

2001

Outstanding Body of Work

 

1994

Outstanding Revival, Owners and Traps

 

 

 

Playwrights Horizons (6 awards)

2013

Outstanding Play, The Whale

 

2004

Outstanding Solo Show, I Am My Own Wife

 

2000

Outstanding Musical, James Joyce's The Dead

 

1997

Outstanding Musical, Violet

 

1991

Outstanding Musical, Falsettoland

 

1989

Outstanding Body of Work

 

 

 

Second Stage Theatre (6 awards)

2013

Outstanding Musical, Dogfight

 

2011

Outstanding Play, The Elaborate Entrance of Chad Deity

 

2005

Outstanding Musical, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

 

2002

Outstanding Play, Metamorphoses

 

2002

Outstanding Body of Work

 

2001

Outstanding Revival, Tiny Alice

 

 

 

Vineyard Theatre (6 awards)

2014

Outstanding Solo Show, Buyer & Cellar

 

2010

Outstanding Solo Show, A Boy and His Soul

 

2010

Outstanding Musical, The Scottsboro Boys

 

2003

Outstanding Body of Work

 

2003

Outstanding Musical, Avenue Q

 

1997

Outstanding Play, How I Learned to Drive

 

1994

Outstanding Play, Three Tall Women

 

 

 

Atlantic Theater Company (5 awards)

2015

Outstanding Play, Between Riverside and Crazy

 

2007

Outstanding Musical, Spring Awakening

 

2006

Outstanding Play, The Lieutenant of Inishmore

 

2006

Outstanding Body of Work

 

1998

Outstanding Play, The Beauty Queen of Leenane

 

 

 

Daryl Roth (5 awards)

2014

Outstanding Solo Show, Buyer & Cellar

 

2010

Lifetime Achievement Award

 

1999

Outstanding Play, Wit

 

1997

Outstanding Play, How I Learned to Drive

 

1995

Outstanding Play, Camping with Henry & Tom

 

 

 

Roundabout Theatre Company (5 awards)

2015

Outstanding Revival, Into the Woods

 

2012

Outstanding Play, Sons of the Prophet

 

2010

Outstanding Revival, The Glass Menagerie

 

1998

Outstanding Revival, All My Sons

 

1996

Outstanding Play, Molly Sweeney

 

 

 

Richard Frankel (4 awards)

2012

Lifetime Achievement

 

2001

Unique Theatrical Experience, Mnemonic

 

1999

Outstanding Revival, The Mystery of Irma Vep

 

1989

Outstanding Play, The Cocktail Hour

 

 

 

Scott Morfee (4 awards)

2009

Outstanding Revival, Our Town

 

2008

Outstanding Musical, Adding Machine

 

2007

Outstanding Solo Show,No Child...

 

2004

Outstanding Play, Bug

 

 

 

Theatre for a New Audience (4 awards)

2008

Outstanding Revival, Ohio State Murders

 

2002

Outstanding Revival, Cymbeline

 

1994

Outstanding Body of Work

 

1993

Outstanding Revival, Henry V

 

 

 

Edward Albee (3 awards)

2002

Outstanding Lifetime Achievement

 

2001

Outstanding Revival, Tiny Alice

 

1994

Outstanding Play, Three Tall Women

 

 

 

Classic Stage Company (3 awards)

2012

Outstanding Revival, The Cherry Orchard

 

1999

Outstanding Body of Work

 

1996

Outstanding Revival, Entertaining Mr. Sloan

 

 

 

Steven Baruch (3 awards)

2001

Unique Theatrical Experience, Mnemonic

 

1999

Outstanding Revival, The Mystery of Irma Vep

 

1989

Outstanding Play, The Cocktail Hour

 

 

 

David Cromer (3 awards)

2010

Outstanding Director, When The Rain Stops Falling

 

2009

Outstanding Director, Our Town

 

2008

Outstanding Director, Adding Machine

 

 

 

Christopher Gattelli (3 awards)

2005

Outstanding Choreographer, Dogfight

 

2005

Outstanding Choreographer, Altar Boyz

 

2001

Outstanding Choreographer, Bat Boy: The Musical

 

 

 

David Gallo (3 awards)

2001

Outstanding Scenic Design, Jitney

 

2000

Outstanding Scenic Design, The Wild Party

 

1997

Outstanding Scenic Design, Bunny Bunny

 

 

 

Bill T. Jones (3 awards)

2009

Outstanding Musical, Fela! A New Musical

 

2009

Outstanding Choreographer, Fela! A New Musical

 

2006

Outstanding Choreographer, The Seven

 

 

 

Lincoln Center Theater (3 awards)

2010

Outstanding Body of Work

 

1991

Outstanding Revival, Measure for Measure

 

1986

Inaugural Award, The Woza Afrika! Festival

 

 

 

Derek McLane (3 awards)

2007

Outstanding Scenic Design, The Voysey Inheritance

 

2005

Outstanding Scenic Design, Intimate Apparel

 

2004

Outstanding Scenic Design, I Am My Own Wife

 

 

 

Terrence McNally (3 awards)

2015

Lifetime Achievement

 

1992

Outstanding Body of Work

 

1992

Outstanding Play, Lips Together, Teeth Apart

 

 

 

Lin-Manuel Miranda (3 awards)

2015

Outstanding Musical, Hamilton

 

2015

Outstanding Lead Actor in a Musical, Hamilton

 

2007

Outstanding Musical, In the Heights

 

 

 

Tonya Pinkins (3 awards)

2015

Outstanding Lead Actress in a Play, Rasheeda Speaking

 

2012

Outstanding Featured Actress, Milk Like Sugar

 

2004

Outstanding Lead Actress, Caroline, or Change

 

 

 

Clint Ramos (3 awards)

2014

Outstanding Costume Design, Here Lies Love

 

2013

Outstanding Scenic Design, Wild With Happy

 

2010

Outstanding Costume Design, So Help Me God!

 

 

 

Stephen Sondheim (3 awards)

2015

Outstanding Revival, Into the Woods

 

2003

Outstanding Lifetime Achievement Award

 

1995

Outstanding Revival, Merrily We Roll Along

 

 

 

Daniel Sullivan (3 awards)

2007

Outstanding Director, Stuff Happens

 

2001

Outstanding Director, Proof

 

1992

Outstanding Director, The Substance of Fire

 

 

 

Jeanine Tesori (3 awards)

2014

Outstanding Musical, Fun Home

 

2004

Outstanding Musical, Caroline, or Change

 

1992

Outstanding Musical, Violet

 

 

 

Thomas Viertel (3 awards)

2001

Unique Theatrical Experience, Mnemonic

 

1999

Outstanding Revival, The Mystery of Irma Vep

 

1989

Outstanding Play, The Cocktail Hour

 

 

 

Tom Wirtshafter (3 awards)

2009

Outstanding Revival, Our Town

 

2008

Outstanding Musical, Adding Machine

 

2007

Outstanding Solo Show, No Child...

 

 

 

Kevin Adams (2 awards)

2007

Outstanding Lighting Design, Spring Awakening

 

1999

Outstanding Lighting Design, The Mineola Twins

 

 

 

Gerard Alessandrini (2 awards)

1997

Outstanding Body of Work

 

1993

Outstanding Musical, Forbidden Broadway

 

 

 

Eileen Atkins (2 awards)

1995

Outstanding Lead Actress, Vita & Virginia

 

1992

Outstanding Lead Actress, A Room of One's Own

 

 

 

Andy Blankenbuehler (2 awards)

2015

Outstanding Choreographer, Hamilton

 

2007

Outstanding Choreographer, In the Heights

 

 

 

Michael Bottari (2 awards)

2008

Outstanding Costume Design, Die Mommie Die!

 

2003

Outstanding Costume Design, Shanghai Moon

 

 

 

Ronald Case (2 awards)

2008

Outstanding Costume Design, Die Mommie Die!

 

2003

Outstanding Costume Design, Shanghai Moon

 

 

 

Kathleen Chalfant (2 awards)

2004

Edith Oliver Award for Sustained Excellence

 

1999

Outstanding Lead Actress, Wit

 

 

 

Michael Chybowski (2 awards)

1999

Outstanding Lighting Design, Wit

 

1996

Outstanding Lighting Design, The Grey Zone

 

 

 

Circle Repertory Company (2 awards)

1993

Outstanding Play, The Destiny of Me

 

1991

Outstanding Body of Work

 

 

 

The Drama Department (2 awards)

2000

Outstanding Play, The Torch-Bearers

 

1997

Outstanding Play, June Moon

 

 

 

Jean Doumanian (2 awards)

2009

Outstanding Revival, Our Town

 

2001

Outstanding Musical, Bat Boy: The Musical

 

 

 

Fred Ebb (2 awards)

2010

Outstanding Musical, The Scottsboro Boys

 

1992

Outstanding Musical, And The World Goes 'Round

 

 

 

William Finn (2 awards)

2005

Outstanding Musical, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee

 

1991

Outstanding Musical, Falsettoland

 

 

 

Horton Foote (2 awards)

2010

Outstanding Play, The Orphans' Home Cycle

 

2006

Outstanding Revival, The Trip To Bountiful

 

 

 

Brian Friel (2 awards)

1996

Outstanding Play, Molly Sweeney

 

1991

Outstanding Play, Aristocrats

 

 

 

Athol Fugard (2 awards)

1996

Outstanding Body of Work

 

1992

Outstanding Revival, Boesman and Lena

 

 

 

Nancy Nagel Gibbs (2 awards)

2015

Edith Oliver Award for Service to Off-Broadway

 

2001

Outstanding Musical, Bat Boy: The Musical

 

 

 

Robyn Goodman (2 awards)

2014

Lifetime Achievement

 

2001

Outstanding Musical, But Boy: the Musical

 

 

 

Jane Greenwood (2 awards)

2001

Outstanding Costume Design, Old Money

 

1996

Outstanding Costume Design, Sylvia

 

 

 

A. R. Gurney (2 awards)

1994

Outstanding Body of Work

 

1989

Outstanding Play, The Cocktail Hour

 

 

 

Uta Hagen (2 awards)

1996

Outstanding Lead Actress, Mrs. Klein

 

1995

Outstanding Lifetime Achievement

 

 

 

Eileen Heckart (2 awards)

2000

Outstanding Body of Work

 

2000

Outstanding Lead Actress, The Waverly Gallery

 

 

 

Steven Hoggett (2 awards)

2012

Outstanding Choreographer, Peter and the Starcatcher

 

2011

Outstanding Choreographer, Once

 

 

 

Cherry Jones (2 awards)

2005

Outstanding Lead Actress, Doubt

 

1998

Outstanding Lead Actress, Pride's Crossing

 

 

 

John Kander (2 awards)

2010

Outstanding Musical, The Scottsboro Boys

 

1992

Outstanding Musical, And The World Goes 'Round

 

 

 

Lisa Kron (2 awards)

2014

Outstanding Musical, Fun Home

 

2014

Outstanding Featured Actress in a Play, Good Person of Szechwan

 

 

 

Tony Kushner (2 awards)

2011

Outstanding Revival, Angels in America: A Gay Fantasia on National Themes/Part 1: Millennium Approaches, Part 2: Perestroika

 

2004

Outstanding Musical, Caroline, or Change

 

 

 

James Lapine (2 awards)

2015

Outstanding Revival, Into the Woods

 

1991

Outstanding Musical, Falsettoland

 

 

 

Martin McDonagh (2 awards)

2006

Outstanding Play, The Lieutenant of Inishmore

 

1998

Outstanding Play, The Beauty Queen of Leenane

 

 

 

Tyler Micoleau (2 awards)

2010

Outstanding Lighting Design, When the Rain Stops Falling

 

2004

Outstanding Lighting Design, Bug

 

 

 

Denis O’Hare (2 awards)

2012

Outstanding Solo Show, An Iliad

 

2003

Outstanding Featured Actor, Take Me Out

 

 

 

Mary-Louise Parker (2 awards)

2001

Outstanding Lead Actress, Proof

 

1997

Outstanding Lead Actress, How I Learned To Drive

 

 

 

Kenneth Posner (2 awards)

2000

Outstanding Lighting Design, Give Me Your Answer, Do! and The Wild Party

 

1998

Outstanding Lighting Design, Pride's Crossing and Side Man

 

 

 

Ron Rifkin (2 awards)

1994

Outstanding Lead Actor, 3 Hotels

 

1992

Outstanding Lead Actor, The Substance of Fire

 

 

 

Marc Routh (2 awards)

2001

Unique Theatrical Experience, Mnemonic

 

1999

Outstanding Revival, The Mystery of Irma Vep

 

 

 

Ted Snowdon (2 awards)

2014

Outstanding Solo Show, Buyer & Cellar

 

2009

Outstanding Revival, Our Town

 

 

 

Susan Stroman (2 awards)

2010

Outstanding Choreographer, The Scottsboro Boys

 

2000

Outstanding Director, Contact

 

 

 

Paul Tazewell (2 awards)

2015

Outstanding Costume Design, Hamilton

 

1998

Outstanding Costume Design, On the Town

 

 

 

John Tillinger (2 awards)

1991

Outstanding Director, The Lisbon Traviata

 

1989

Outstanding Director, Love Letters

 

 

 

Alex Timbers (2 awards)

2014

Outstanding Director, Here Lies Love

 

2010

Outstanding Director, Bloody Bloody Andrew Jackson

 

 

 

Michael Urie (2 awards)

2014

Outstanding Solo Show, Buyer & Cellar

 

2010

Outstanding Lead Actor, The Temperamentals

 

 

 

David Weiner (2 awards)

2012

Outstanding Lighting Design, Through a Glass Darkly

 

2005

Outstanding Lighting Design, Rodney’s Wife

 

 

 

August Wilson (2 awards)

2013

Outstanding Revival, The Piano Lesson

 

2007

Outstanding Revival, Two Trains Running

 

 

 

Lanford Wilson (2 awards)

2003

Outstanding Revival, Fifth of July

 

2001

Edith Oliver Award for Sustained Excellence

 

 

 

Catherine Zuber (2 awards)

2005

Outstanding Costume Design, Intimate Apparel

 

2004

Outstanding Costume Design, The Beard of Avon

[back to top]


 

 

 

   






   

      322 Eighth Avenue, 21st Floor · New York, NY 10001 · Tel (212) 924-2817 · Fax (212) 989-0036   Home | Nominees and Recipients | Recent News | Photo Gallery | Program