The Internet Off-Broadway Database
Search for:  
Category:
  Follow The Lucille Lortel Awards and stay connected with upcoming events.

© 2011 The Lucille Lortel Awards.
All Rights Reserved.



2008 Nominations

Previous Nominees and Recipients

2008 Nominations by Category  |  2008 Nominations by Show  |  2008 Multiple Lucille Lortel Awards Nominations

2008 Nominations by Category
     
Outstanding Play Betrayed; Written by George Packer; Produced by Culture Project
 
Blackbird; Written by David Harrower; Produced by Manhattan Theatre Club
    The Brothers Size; Written by Tarell Alvin McCraney; Produced by The Public Theater, in association with The Foundry Theatre
 
New Jerusalem: The Interrogation of Baruch de Spinoza at Talmud Torah Congregation: Amsterdam, July 27, 1656; Written by David Ives; Produced by Classic Stage Company, by special arrangement with Bob Boyett


Opus; Written by Michael Hollinger; Produced by Primary Stages
     
Outstanding Musical Adding Machine; Original Music by Joshua Schmidt, Libretto by Jason Loewith and Joshua Schmidt; Produced by Scott Morfee, Tom Wirtshafter, and Margaret Cotter
 
Next to Normal; Music by Tom Kitt, Book and Lyrics by Brian Yorkey; Produced by Second Stage Theatre
   
Passing Strange; Book and Lyrics by Stew, Music by Stew and Heidi Rodewald, Created in Collaboration with Annie Dorsen; Produced by The Public Theater, in association with Berkeley Repertory Theatre
   
The Slug Bearers of Kayrol Island (or the Friends of Dr. Rushower); Libretto and Drawings by Ben Katchor, Music by Mark Mulcahy; Produced by Vineyard Theatre
    Wanda’s World; Book by Eric H. Weinberger, Music and Lyrics by Beth Falcone, Story by Eric H. Weinberger and Beth Falcone; Produced by Amas Musical Theatre, in association with Terry Schnuck



Outstanding Revival
Beckett Shorts; Written by Samuel Beckett; Produced by New York Theatre Workshop


Dividing the Estate; Written by Horton Foote; Produced by Primary Stages, in association with Jamie deRoy


The Misanthrope; Written by Molière, Translation by Tony Harrison; Produced by New York Theatre Workshop

Ohio State Murders; Written by Adrienne Kennedy; Produced by Theatre for a New Audience


Seussical; Music by Stephen Flaherty, Lyrics by Lynn Ahrens, Book by Lynn Ahrens and Stephen Flaherty, Co-Conceived by Lynn Ahrens, Stephen Flaherty, and Eric Idle, Based on the works of Dr. Seuss; Produced by Theatreworks USA



 Outstanding Solo Show
  Beyond Glory; Written and Performed by Stephen Lang; Produced by Roundabout Theatre Company

Dai (enough); Written and Performed by Iris Bahr; Produced by Bernie Kukoff, Jonathan Pollard, Jon Cutler in association with Highbrow Entertainment


Liberty City; Written by Jessica Blank and April Yvette Thompson; Performed by April Yvette Thompson; Produced by New York Theatre Workshop


Tings Dey Happen; Written by Dan Hoyle, Developed with Charlie Varon; Performed by Dan Hoyle; Produced by Culture Project



Outstanding Director   David Cromer, Adding Machine
    Annie Dorsen, Passing Strange
 
Elizabeth LeCompte, The Wooster Group’s HAMLET
 
Bob McGrath, The Slug Bearers of Kayrol Island (or the Friends of Dr. Rushower)
   
Terrence J. Nolen, Opus
     
Outstanding Choreographer
Marcia Milgrom Dodge, Seussical
 
Peter Pucci, Queens Boulevard (the musical)
   
Lynne Taylor-Corbett, Wanda’s World



Outstanding Lead Actor  
Jeff Daniels, Blackbird
 
André De Shields, Black Nativity
    Joel Hatch, Adding Machine
 
Morlan Higgins, Exits and Entrances
   
Jeremy Strong, New Jerusalem: The Interrogation of Baruch de Spinoza at Talmud Torah Congregation: Amsterdam, July 27, 1656
     
Outstanding Lead Actress   Elizabeth Franz, The Piano Teacher
    Lisa Gay Hamilton, Ohio State Murders
 
Jayne Houdyshell, The Receptionist
   
Alison Pill, Blackbird
 
Lynn Redgrave, Grace
     
Outstanding Featured Actor Francis Jue, Yellow Face
    David Margulies, The Accomplices
    Brian Murray, Gaslight
 
Lorenzo Pisoni, Election Day
    Aaron Tveit, Next to Normal
     
Outstanding Featured Actress
Veanne Cox, Paradise Park
 
Veanne Cox, Spain
    Zoe Kazan, 100 Saints You Should Know
 
Amy Warren, Adding Machine
  Mare Winningham, 10 Million Miles
     
Outstanding Scenic Design   Scott Bradley, Eurydice
    Jim Findlay and Jeff Sugg, The Slug Bearers of Kayrol Island (or the Friends of Dr. Rushower)
 
Derek McLane, 10 Million Miles
   
Scott Pask, Blackbird
    David Zinn, The Four of Us
     
Outstanding Costume Design  
Mara Blumenfeld, The Glorious Ones
    Michael Bottari & Ronald Case, and Jessica Jahn, Die Mommie Die!
    Tracy Christensen, Seussical
    Kristine Knanishu, Adding Machine
 
Jenny Mannis, The Drunken City
     
Outstanding Lighting Design  
Kevin Adams, Passing Strange 
   
Kevin Adams, Next to Normal 
 
Russell H. Champa, Eurydice
    Peter Mumford, Drunk Enough to Say I Love You?
    Keith Parham, Adding Machine
     
Outstanding Sound Design   Geoff Abbas, Joby Emmons, Fischerspooner, Matt Schloss, and Matt Tierney, The Wooster Group’s HAMLET
 
Daniel Baker, The Four of Us
  Jorge Cousineau, Opus
    Frank Gaeta, Dai (enough)


Darron L West, Dead Man’s Cell Phone
     
     
Outstanding Body of Work Star Denotes Recipient Primary Stages
     
Edith Oliver Award for Sustained Excellence Star Denotes Recipient Theodore Mann
     
Unique Theatrical Experience Star Denotes Recipient Horizon



[back to top]


   
2008 Nominations By Show    
     
Adding Machine (6 Nominations)   Outstanding Musical
    Outstanding Director
    Outstanding Lead Actor
 
Outstanding Featured Actress
   
Outstanding Costume Design
    Outstanding Lighting Design



Blackbird (4 Nominations)
Outstanding Play


Outstanding Lead Actor
   
Outstanding Lead Actress

  Outstanding Scenic Design
   

Next to Normal (3 Nominations)
Outstanding Musical
    Outstanding Featured Actor
 
Outstanding Lighting Designer



Opus (3 Nominations)   Outstanding Play
    Outstanding Director
  Outstanding Sound Design



Passing Strange (3 Nominations)
Outstanding Musical


Outstanding Lighting Design


Outstanding Director



Seussical (3 Nominations)
Outstanding Revival


Outstanding Choreographer
    Outstanding Costume Design



The Slug Bearers of Kayrol Island (or the Friends of Dr. Rushower) (3 Nominations)
Outstanding Musical


Outstanding Director

Outstanding Scenic Design
     
10 Million Miles (2 Nominations)   Outstanding Featured Actress


Outstanding Scenic Design

 
Dai (enough) (2 Nominations) Outstanding Solo Show


Outstanding Sound Design

 
Eurydice (2 Nominations)   Outstanding Scenic Design

  Outstanding Lighting Design

 
The Four of Us (2 Nominations)   Outstanding Scenic Design


Outstanding Sound Design

 
New Jerusalem: The Interrogation of Baruch de Spinoza at Talmud Torah Congregation: Amsterdam, July 27, 1656 (2 Nominations)   Outstanding Play

  Outstanding Lead Actor

 
Ohio State Murders (2 Nominations) Outstanding Revival


Outstanding Lead Actress
     
Wanda's World (2 Nominations)
Outstanding Musical


Outstanding Choreographer



The Wooster Group's HAMLET (2 Nominations)
Outstanding Director


Outstanding Sound Design



100 Saints You Should Know (1 Nomination)
Outstanding Featured Actress



The Accomplices (1 Nomination)   Outstanding Featured Actor



Beckett Shorts (1 Nomination)
Outstanding Revival



Betrayed (1 Nomination) Outstanding Play



Beyond Glory (1 Nomination)   Outstanding Solo Show



Black Nativity (1 Nomination)
Outstanding Lead Actor



The Brothers Size (1 Nomination)
Outstanding Play



Dead Man's Cell Phone (1 Nomination)
Outstanding Sound Design

 
Die, Mommie, Die (1 Nomination) Outstanding Costume Design



Dividing the Estate (1 Nomination)
Outstanding Revival



Drunk Enough to Say I Love You? (1 Nomination)
Outstanding Lighting Design



The Drunken City (1 Nomination)
Outstanding Costume Design



Election Day (1 Nomination)
Outstanding Featured Actor



Exits and Entrances (1 Nomination)
Outstanding Lead Actor



Gaslight (1 Nomination)
Outstanding Featured Actor



The Glorious Ones (1 Nomination)
Outstanding Costume Design



Grace (1 Nomination)
Outstanding Lead Actress



Liberty City (1 Nomination)
Outstanding Solo Show



The Misanthrope (1 Nomination)
Outstanding Revival



Paradise Park (1 Nomination)
Outstanding Featured Actress



The Piano Teacher (1 Nomination) Outstanding Lead Actress



Queens Boulevard (the musical) (1 Nomination) Outstanding Choreographer



The Receptionist (1 Nomination)
Outstanding Lead Actress



Spain (1 Nomination)
Outstanding Featured Actress



Tings Dey Happen (1 Nomination)
Outstanding Solo Show



Yellow Face (1 Nomination) Outstanding Featured Actor






[back to top]


   
2008 Multiple Lucille Lortel Awards Nominations
Adding Machine (6)
Blackbird (4)
Next to Normal (3)
Opus (3)
Passing Strange (3)
Seussical (3)
The Slug Bearers of Kayrol Island (or the Friends of Dr. Rushower) (3)
Kevin Adams (2)
Veanne Cox (2)
10 Million Miles (2)
Dai (enough) (2)
Eurydice (2)
The Four of Us (2)
New Jerusalem: The Interrogation of Baruch de Spinoza at Talmud Torah Congregation: Amsterdam, July 27, 1656 (2)
Ohio State Murders (2)
Wanda’s World (2)
The Wooster Group’s HAMLET (2)





   


   
 
  Home | Nominees and Recipients | Recent News | Photo Gallery | Program